BMW 635CSi 9/82 Hennarot
Eleanor

635CSi - 218 koní, 310 Nm
9/1982
evropská verze
nový lak 2005 v německu, kvůli vybledlosti původní barvy a opravám koroze předních blatníků
5kvalt overdrive manuál s 3,07 samosvorným diferenciálem - vyzkoušená max rychlost na 4 kvalt - 230 km/h
snížený podvozek o 30 mm
18" 3-dílné kované ráfky Hartge - 225/40/18 a 265/35/18
sportovní výfuk - při normální jízdě tichý, ale při použití celého stáda pod kapotou se umí decentně ozvat
interiér v zachovalé černé Recaro kůži včetně elektricky seřiditelných předních anatomů
klimatizace
velký board computer
check control
hi-fi audio z E32 - komplet rádio a zesilovač origo BMW Professional
automatická anténa
autotelefon GSM
origo-alarm BMW
všechna okna v elektrice
dodatečné VDO budíky na tlak oleje, teplotu oleje a odběr z baterky
volant, řadička a ruční brzda Hartge
originální sání BMW se sportovním K&N filtrem vevnitř
rozpěra Hartge v motorovém prostoru
---
spousta nových originálních dílů namontovaných po celolaku a v průběhu tohoto roku
nové náplně, spojka, zásobník tlaku pro brzdy, baterka, drtivá většina podvozkových dílů včetně čepů, silentbloků Powerflex
GO hlavy 10/2006
(nová vačka a vahadla, gufera ventilů, broušené dosedací plochy ventilů, nové těsnění pod hlavou a termostat, olej a nemrznoucí kapalina)

protokol z motorové brzdy o změřeném výkonu


Před rokem a půl sem po prodeji předchozího auta (černá 325tka E30) řešil otázku co koupit dál. Bylo třeba nahradit vzniklou mezeru na pozici auta pro radost. Po krátkém rozmýšlení padla volba na kultovní BMW – typ 635CSi.

 08004

Sehnat v ČR zachovalý exemplář za rozumnou cenu je takřka nemožné, takže zbývaly pouze dvě možnosti – Helmutstán, nebo Švajc. Po brouzdání po internetových bazarech a aukčních síních a konzultacích s odborníky na řadu 6er E24 jsem došel k názoru, že nemá cenu kupovat auto v ceně pod 4 tisíce € . Jen pro představu se pohybují tyto auta od 2 do 18 tisíc € podle stavu zachovalosti/renovace. Po zvážení různých nabídek sem nakonec zvolil exemplář z Berlína ve stavu poloviční renovace. Oslovil mě mimo jiné taky nezvyklou barvou, která odpovídá pouze tehdejší době - na šestkách končí roku 84, pak se objevuje ještě na e30 a hlavně verzi M3. Vzhledem k zažitým tradicím tmavých šestek na mě tato působila jako čerstvý vánek ve stojatých vodách.

Naštěstí nebyl problém dovézt auto do ČR díky kamarádovi s plaťákem a tažným autem, takže následovala velmi vtipná cesta do Berlína a zpět. Různé podrobnosti z cesty by byly na zvláštní příběh, čímž vás nehodlám nudit. Na místě v Berlíně na nás po otevření velké garáže místního renovátora starejch německejch aut vykoukla červená šestka, od které sme nemohli odtrhnout zrak. Po kontrole jakosti auta sme se dohodli a auto naložili na plaťák a hurá zpátky do vlasti. Nutno podotknout, že se nekonala ani zkušební jízda jelikož celý dovoz se uskutečnil začátkem února a tou dobou bylo v Berlíně namrzlo a nechtěl sem s autem jakkoliv riskovat.

Helmut naštěstí nekecal a auto se ukázalo být ve stavu jaký deklaroval. Nový lak kvůli opravám koroze na některých místech a vybledlosti červené barvy po více než 20 letech, nebourané, spousta chybějících věcí po celolaku, takže nutno dostrojit a když šestka, tak v co největší výbavě. Zmíním hlavně takové ty příjemné věci jako elektricky stavitelné sportovní sedačky Recaro v černé kůži, klimatizace, palubní počítač, okna v el., kazetové rádio s kompletním audio systémem, tempomat, telefon, přídavné budíky na tlak a teplotu oleje, centrál, servo, ABS a sportovní snížený podvozek.

07004

Po dovozu auta sem si rovnou začal sepisovat seznam nutných oprav, úprav apod. abych byl s autem spokojen. Seznam zabral celou A4ku, takže práce jak na kostele, ale odměna za takovou práci stojí za to. Nyní rok a půl po dovozu auta je už většina hotova a zbývají různé drobnosti, které krok za krokem řeším.

Co se týče parametrů auta, tak je to typ 635CSi r.v. 9/82, což značí že je to model po faceliftu, který přinesl spoustu změn – např. přechod na novější podvozek společný s modelem E28, motor M30 místo M90 apod. Možná se ptáte proč tak starý exemplář, když se tyto šestky vyráběly od roku 76 až do 89. Byl sem tehdy limitován hlavně možností postavit takové auto na české doklady. Jediná schůdná varianta byla postavit auto na veteránské doklady, takže limit byl tudíž rok 82.

O pohon auta se stará motor M30 bez katalyzátoru o papírovém výkonu 218 koní a 305 Nm. Ten autu uděluje zrychlení z 0-100 za cca 7 sekund a maximální rychlost 230 Km/h. Váha auta je zhruba 1,5 tuny z čehož je jasně patrné, že je to spíš dalniční expres než sprinter na krátké vzdálenosti.Co se týče designu auta, tak moc změn od originálu není – tyto modely BMW si vystačí s hezkými koly a ideálně ještě snížením - pokud zasáhne některý z dobových úpravců není co řešit.
Auto sem koupil s dobovými ráfky Remotec 16", které stále mám, ale vzhledem k tomu, že jsou ve skvělém stavu, nechci je ničit na českých silnicích a proto sem hledal ještě alternativu v 18" celoleštěných ráfcích Hartge, které jsou v současnosti na autě. Dále je pak přítomno pár leštěných dílů na motoru a doplňky Hartge - volant, madlo ruční brzdy a řadící páka; v motorovém prostoru také rozpěra mezi tlumiči.

V rámci funkčních úprav sem dal na auto do předních ramen tuhé polyuretanové silentbloky Powerflex, které vystužují přední nápravu, což se velmi kladně projevilo na jízdních vlastnostech. Originální vložka vzduchového filtru byla nahrazena vložkou K&N.

Aby celkový dojem z vozu nekazil zašlý motorový prostor, zapracoval sem i tam - některé díly sem vyleštil, některé dostaly nový černý komaxit.

Protože mě zajímalo jaký aktuální výkon auto má po 25 letech provozu, zajel sem na Jarov, kde mají diagnostiku výkonu. Z výsledku sem byl příjemně překvapen neb poměrně odpovídá v mezích tolerance specifikacím pro nový vůz.

 

Během vlastnictví toho vozu sem z větších prací dělal GO hlavy motoru a výměnu spojky. Kromě toho spoustu drobností, které řeším postupně - jedná se hlavně o věci spojené s dostrojováním auta po laku a průběžné výměny dílů, které jsou sešlé věkem. Ceny většiny dílů jsou podobné třeba novým škodovkám, takže to ještě není tak zlé a dostupnost je vzhledem k věku auta taky v pohodě. Většina spotřebních dílů je i v druhovýrobě a zbytek holt u BMW. Celkově je auto spolehlivé a nikde na cestách mě nenechalo na holičkách. ťuk ťuk :-)

Přezdívka auta
Tahle šestka má přezdívku Eleanor. Vysloužila si ji jednak tím, že je to mé vysněné auto, takový jednorožec stejně jako ve filmu 60 sekund Mustang pro Nicolase Cage. To by ale na přezdívku nestačilo. Ale stalo se mi jednou že šestka měla asi špatnou náladu a z dosud nevyjasněné příčiny sem tam neudržela volnoběh a chcípla. Samozřejmě v nejméně vhodnou chvíli na rušné křižovatce apod. a v tu chvíli sem si vzpomněl právě na film 60 sekund a honičku na konci kdy N. Cage urazí zrcátko při couvání, auto mu chcípne a nejde natočit. Prostě takový projev něčeho jako duše auta - a kvůli této podobnosti se stala moje šestka Eleanorou pro mě. Naštěstí na mě Eleanora není naštvaná často a za ten rok a půl co jí vlastním se to stalo asi jen třikrát. EDIT: Tak už se podařilo zjistit co způsobovalo tento nešvar - byla to klasicky jedna zpuchřelá hadička sání. 

 A jako třešnička na dortu se podařilo mojí Eleanoru dostat taky do filmu - Příběh Kmotra (2013)
Při tomto příjezdu jsem dokonce sám řídil :-)


Záběry z natáčení najdete dole ve fotogalerii.

V roce 2015 se Eleanora dostala do exkluzivního kalendáře celosvětové 6er stránky bigcoupe.com

Taky jsem se účastnili natáčení studentského projektu FAMU a zde je výsledek


 

Fotogalerie

 


dovoz z Berlína 8.2.2006

 


první fotky


první máj


test DSC-N1


6er in the dark


06/06/06 a


06/06/06 b


Strahov 10.6.2006


Eleanor  v Kolodějích


Na letišti Bubovice


My Shark In The Wild

Driftshow Sosnová

Drifting in Brno - podzim 06

December photos

January 2007 - Hartge 18"


Milovice 10.1.2007

One Year After The Decision

February annual trip

14.2.2007

s Bárou

s Lenkou

s Katkou

se Zuzkou

Drifting in Brno - jaro 2007

Šestkový den - 6.6.

foto

fotky ze srazů od ostatních
fotos by me

moje náhodné fotky

dovolená v Anglii 2007

Fotky z natáčení kmotra